Psychiatrická nemocnice Brno Psychiatrická nemocnice Brno  
 
    Plán areálu PN Brno
    Mapka arealu PN Brno
    klikněte pro zvětšení

    Stanice 19

    Kde nás najdete?
    V Psychiatrické nemocnici v Brně-Černovicích, Húskova 2, PSČ 618 32, tel. 548123111 (ústředna), 548123319 (odd. 19).
     
    Úvod:
    Dobrovolná protialkoholní léčba probíhá na odd. 19, které je koedukované (léčí se zde muži i ženy společně) a má kapacitu 35 lůžek. Léčba trvá 13 týdnů a hradí ji v plném rozsahu zdravotní pojišťovna. Přijímáme pacienty závislé na alkoholu a případně též na návykových lécích, zvlášť při kombinaci s alkoholem. Pacientům závislým na „ilegálních drogách“ a patologickým hazardním hráčům doporučujeme, aby se obrátili na jiné zařízení.
     
    Jak poznám, že bych se měl léčit?
    Když mi alkohol působí problémy ve společnosti, v práci, v rodině nebo zdravotní, a přesto nejsem schopen přestat pít. Varovným příznakem je zejména odvykací stav s třesem, pocením, pocity horka a zimy nebo stavy strachu až paniky vznikající po náhlém vysazení alkoholu. Jedinec často cítí potřebu napít se nalačno hned po ránu, aby tyto potíže zahnal. Dalším varovným příznakem je pití v alkoholových „tazích“ nebo pobyt na záchytné stanici.
     
    Co mám v takovém případě dělat?
    Kontaktovat ambulantního psychiatra a prodiskutovat s ním další léčebnou strategii, nebo zavolat přímo na odd. 19 na tel. číslo 548123319 a domluvit termín přijetí. Doporučení od ambulantního psychiatra však požadujeme i v tomto případě.
     
    Filozofie léčby na odd. 19:
    Protialkoholní léčba vychází z apolinářského systému vypracovaného doc. Skálou.
    Nejedná se o léčení, jaké známe z klasické nemocnice, kde pacienti leží na lůžku a dostávají léky a infuze. Počítáme s tím, že pacient, který přijde na naše oddělení, bude ochoten tvrdě pracovat sám na sobě, poznávat své problémy a pracovat na rozvoji své osobnosti.
    K tomu mu pomáhá terapeutický tým složený z psychologů, psychiatrů a zdravotní a sociálních sester. Terapeutický tým pracuje s pacienty jak přímo, tak i prostřednictvím terapeutické komunity (léčebného společenství) všech pacientů na oddělení. Nejedná se tedy o léčbu, ale spíše o výcvik, trénink nového životního stylu, ve kterém už alkohol nemá místo.
    Této filozofii odpovídá i vybavení odd. 19. Nenajdete tu místnosti s nemocničními lůžky, ale dvoulůžkové pokoje hotelového typu s příslušenstvím a s válendami, takže celek evokuje spíše penzion než nemocnici.
     
    Proč abstinence?
    Protože pacient závislý na alkoholu ztrácí kontrolu nad svým pitím, a proto je pro něj úplná abstinence od alkoholu tou nejsnadnější cestou, jak své problémy zvládnout. 
    Abstinence v našem pojetí není ideologií nebo životním postojem. Je to medicinské doporučení, které lépe vystihuje termín „bezalkoholní dieta“.
     
    Nedělitelný balíček léčebných aktivit:
    Léčebný systém odd. 19 je komplexní a zahrnuje metody psychologické a biologické. Základem je psychoterapie, především skupinová, probíhající v psychoterapeutických skupinách o 6-8 pacientech, a hromadná, jejímž nositelem je celá terapeutická komunita. V indikovaných případech poskytujeme i psychoterapii individuální. V širším slova smyslu sem patří i různé sportovní a kulturní akce včetně „výšlapů“, což jsou turistické pochody do okolí Brna. Nedílnou součástí balíčku je i léčba disufiramem (Antabus), který sice závislost na alkoholu neléčí, ale může být velmi užitečným pomocníkem v prvních měsících po propuštění. Balíček je nedělitelný a není možno z něj vyjmout či ignorovat některé aktivity, protože léčebný systém by potom přestal nefungovat. Platí zde zásada „vše nebo nic“.
     
    Zkušební období:
    Dva týdny mezi přijetím na odd. 19 a podpisem terapeutického kontraktu, kterým pacient stvrzuje svůj souhlas s léčebným režimem odd. 19, je určitým zkušebním obdobím, ve kterém by si měl pacient rozmyslet, zda mu nabízený balíček vyhovuje a zda náročnou léčbu na odd. 19 po fyzické i psychické stránce vůbec zvládne.
     
    Léčebný řád, léčebný režim:
    Lidé, kteří mají problémy s alkoholem, vedou většinou chaotický, neuspořádaný, „nestrukturovaný“ život. Proto klademe velký důraz na léčebný řád a režim, který pomůže našim pacientům zavést řád a strukturu i do jejich života po léčbě. Případným zájemcům náš řád rádi pošleme, ať už v elektronické, nebo papírové formě, ale myslíme si, že je to zbytečné.
    S léčebným řádem vás po nástupu na léčbu seznámí jak personál oddělení, tak „patroni“, což jsou zkušenější pacienti z řad pacientské spolusprávy.
     
    Ústavní léčbou to nekončí. 
    Po absolvování ústavní léčby by mělo následovat dlouhodobé ambulantní doléčování. Nabídku možných doléčovacích programů dostanou naši pacienti na psychoterapeutických skupinách v závěru léčby. 
     
    Terapeutický tým odd. 19 v čele s primářem MUDr. Jiřím Pokorou.
     
     
     
     
    Informace k nástupu na střednědobou léčbu návykových nemocí (tzn. na léčbu na stanici 19) v Psychiatrické nemocnici v Brně – Černovicích
     
    CÍLOVÁ SKUPINA 
    • Závislost na alkoholu
    • Věk zájemce o léčbu 18 – 60 let (starší po individuálním posouzení)
    • Do léčby nepřijímáme partnerské páry, rodinné příslušníky
    • Zdravotní stav vhodný pro režimovou léčbu (schopnost zúčastnit se sportovních aktivit na úrovni rekreačního sportu, drobné pomocné práce na oddělení nebo v zahradě apod.) 
    • Zájemce o léčbu se objednává sám – osobně nebo telefonicky
    • Před léčbou doporučujeme navštívit zubaře, gynekologa, odborného lékaře při chronickém onemocnění
    • Zájemce má uhrazeno zdravotní pojištění 
    • Zájemce má zajištěno ubytování na výjezdy do domácího prostředí, které jsou nedílnou součástí léčby
     
    CO MÍT S SEBOU
    • Příjmové dny jsou pondělí a čtvrtek
    • Alkotest musí být negativní
    • Doporučení od specialisty (psychiatr, adiktolog), platný doklad totožnosti, kartičku zdravotní pojišťovny, pracovní neschopnost, je-li vystavena
    • Do léčby je nutné nastoupit cca v 8.00 hod. na centrálním příjmu psychiatrické nemocnice
    • Hygienické a toaletní potřeby (vč. toaletního papíru, u mužů holení)
    • Osobní věci – pohodlné domácí oblečení, oblečení a obuv na sport, přezůvky
    • Psací potřeby, sešit A5 linkovaný, cca 60 listů
    • Hrnek + malou lžičku
    • Jsou povoleny cigarety + tabák na balení
    • Mobilní telefon + nabíječka (určen pouze k telefonování + SMS) je povolen
    • Fén, kulma, elektrický holící strojek jsou povoleny
     
    CO NENÍ NA ODDĚLENÍ POVOLENO
    • Návykové látky včetně léků a chemikálií přechovávaných u sebe na pokoji
    • Karty, hazardní hry, kostky
    • Zbraně, ochranné spreje
    • Cenné věci, větší obnos peněz
    • Elektronika – tablet, notebook, fotoaparát, čtečky knih, elektronická cigareta, smart hodinky, elektrické spotřebiče (varná konvice)
    • Toaletní potřeby a jakékoliv přípravky s obsahem alkoholu
     
     
    Ambulance návykových nemocí
    Slouží k ambulantnímu doléčování pacientů, kteří absolvovali rezidenční protialkoholní léčbu na odd. 19.